Novosti
13.02.2018CASE IH QUADTRAC 500 I U BANATSKIM NJIVAMA
Odlučnost za unapređenje poljoprivredne proizvodnje, efikasniju obradu zemljišta uz manji utrošak goriva i očuvanje resursa proizvodnje opredelili su preduzeće “Ćorić Agrar” d.o.o iz Bašaida za nabavku traktora guseničara Quadtrac 500 proizvođača Case IH za čiju distribuciju je na domaćem tržištu zadužena naša kompanija Titan Machinery iz Novog Sada.
Traktor Case IH Quadtrac snage 500 KS jesenas je svoje umeće prvi put pokazao na parcelama u Bašaidu, a kako kaže Radovan Ćorić- Rale, najmlađi član porodice Ćorić i učenik Srednje poljoprivredne škole u Zrenjaninu, traktor je u potpunosti ispunio njegova očekivanja. Jedan od načina da preduzeće unapredi poljoprivrednu proizvodnju jeste i uvođenje novih tehnologija. Tako su se na ovom imanju odlučili na uvođenje novina. Naime, cilj je da se smanji korišćenje klasičnih mašina u obradi zemljišta kao što je plug prvo najpre u proizvodnji pšenice a onda i drugih ratarskih biljnih vrsta. Tako su u “Ćorić Agrar”-u odlučili da predsetvenu pripremu zemljišta za setvu pšenice urade s razrivačkim kombinovanim oruđem Turbo-Chisel koje je radilo u agregatu s traktorom Quadrac 500. Spoj ovog traktora i razrivačkog oruđa se pokazao kao odličan, ističe Dalibor Radmilović zadužen za mehanizaciju u “Ćorić Agraru” pogotovo ako se uzme u obzir da je ispunuo postavljene zadatke u obradi zemljišta.
-Traktor Quadrac 500 smo u kombinaciji s Turbo Chisel koristili za pripremu zemljišta površine 350 hektara za setvu pšenice. Predusev je bio silažni kukuruz. Quadrac 500 nam je omogućio da radimo s Turbo Chisel radnog zahvata 4,20 metara na dubini 40 centimetara. Mnogi se mogu zapitati da nije mašina ovog radnog zahvata premala za ovoliki traktor, ali samo u ovoj kombinaciji se postiže pun efekat njenog korišćenja, kaže Dalibor Radmilović.
Preciznije, da bi ovo razrivačko oruđe postiglo pun efekat u radu potrebna je određena radna brzina koja obezbeđuje da mašina adekvatno usitni zemljište.Upravo je Quadrac 500 zahvaljujući svojoj vučnoj sili i snazi obezbedio obradu na brzini 12 km/h.
-Da se radila klasična obrada zemljišta za istu površinu bilo bi potrebno troje četvoro ljudi i isto toliko mašina, a bio bi potreban i koji prohod više što sve rezultira i znatno većom potrošnjom goriva, složni su Radovan i Dalibor.
Velike benefite u radu zglobnog traktora Quadrac donosi hodni sistem to jest gusenice. Velika nagazna površina utiče na bolje iskoršćenje vučne sile odnosno smanjenoj potrošnji goriva kao i na manje gaženje zemljišta što se posebno uočava u radu na teškim zemljištima kakva je ritska crnica, najzastupljenije zemljište u Bašaidu. Takođe, usled manjeg gaženja zemljišta postiže se i ujednačenije nicanje useva. Gusenice montirane na prednjem i zadnjem mostu obezbeđuju nesmetano kretanje i po neravnom terenu, a zahvaljujući zglobnoj vezi omogućeno je upravljanje i na malim parcelama. Ove karakteristike traktora su potvrdili i u Ćorić Agraru. Prvo, krećući se traktorom poprečno na uzoranoj parceli, a Radovan koji se prvi upustio u rad s trakotrom usudio se da ga korisiti na malim parcelama pri čemu se uverio u odlične manevarske karakteristike.
Jednostavnosti u radu Quadrac 500 doprineo je i fabrički ugrađen navigacioni sistem Auto Pilot koji ima preciznost +/- 2 cm. Svi radni parametri rukovaocu su dostupni u kabini preko terminala. U radu s Turbo Chisel terminal je kako ističe Radovan pokazivao potrošnju goriva od 16 litara po hektaru, dok je potrošnja po satu bila 100 litara. Autonomija rada traktora u periodu od 12 sati obebeđena je ugradnjom rezervoara za gorivo zapremine 1.200 litara. Snagu ovom guseničaru obezbeđuje šetocilindrični motor Cursor Case IH FPT zapreine 12,9 litara koji zadovoljava standard emisije izduvnih gasova Tier 3. Transmija je upotpunosti Power Shift, a postoji mogućnost blokiranja i prednjeg i zadnjeg mosta. Rad hidraulike je upotpunosti kontrolisan, a postoji i mogućnost programiranja radnih operacija.
Korisnici iz Bašaida ocenjuju i da je održavanje ovog guseničara jednostavno s obziorm na to da je vrlo malo mesta koje je potrebno podmazivati.
Na imanju Ćorić Agrara u Bašaidu obrađuje se oko 3.500 hektara zemljišta dok je ukupna proizvodna površina oko 12.000 hektara obuhvatajući i imanja u drugim mestima. U ratakoj proizvodnji na površini od 3.500 hektara dominaraju proizvodnja kukuruza i suncokreta na oko 1.000 hektara, soja zausima površine od 500 do 600 ha i pšenica od 700 do 800 hekara. Osim ratarske Ćorić Agrar se opredelio i za mlečno govedarstvo za koje sami proizvode hranu. Kako su istakli Radovan i Dalibor Quadtrac tek treba da se pokaže u pravom svetlu, a oni smatraju da će ispuniti njihova očekivanja. Plan je da se s ovim traktorom i odgovarajućom priključnom mehanizacijom rade određena testiranja u ratarskoj proizvodnji koja bi ako se pokažu kao dobar izbor u budućnosti na imanju Ćorić Agrara preovladala.
Pred prošlogodišnju žetvu pšenice vozni park Ćorić Agrara upotpunjen je i novim modelom aksijalnog kombajna Case IH 9240 koji je svoje performanse pokazao u žetvi pšenice, soje i suncokreta. Na osnovu višegodišnjeg iskustva u radu s univerzalnim kombjanima različitih proizvođača Dalibor Radmilović ističe da se kombajn u radu pokazao odličnim. Takođe napominje da je u odnosu na modele axial-flow kombajna prethodnih generacija evidentna značajna unapređenja. U žetvi soje korišćen je Flex heder 3020 radnog zahvata devet metara, u žitu 10,5 metara a u suncokretu adapter za 16 redova.
Da bi kombajn radio na najadekvatniji način on se mora podešavati i održavati. U Ćorić Agraru podešavanja ne rade jedan dan za sezonu već za svaki dan ujtru i u podne. U podešavanju posebno im pomaže sam kombajn tako što nudi osnovna podešavanja za određenu biljnu vrstu, a vozaču ostavlja mogućnost konačnog podešavanja. Da li su u radu potrebna podešavanja najboje je videti preko prikazanih parametara, a najviše pažnje treba obratiti na količinu povratne mase. Za razliku od drugih kombjana s kojima je radio, Radmilović napominje i da ovaj aksijalni kombajn ne lomi i ne drobi zrno u radu.
Jednostavnost kombajna postignuta je i ugradnjom univerzalnih sita, a podbubanj koji se sastoji iz dva dela sada je lako zamenljiv, kaže Radovan i napominje da je za zamenu korpi potrebno oko 30 minuta. U odnosu na modele prethodnih generacija, sada je i manje mesta za podmazivanje. Održavanje je jednostavno i iz razloga što rukovalac na terminalu ima uvek upozorenje kada nešto treba uraditi. Broj remenja je takođe smanjen s obzirom na to da je pogon određenih delova najčešće preko kardanskih vratila i hidromotorima. Specifično za ovaj kombajn, snage 677 KS, jeste i da heder ima CVT pogon te rukovalac može preko ručice da bira jednu od tri brzine. Bunker za zrno zapremine 14.400 litara obezbeđuje povećanje radnih učinaka, a pražnjenje bunkera se može prekinuti u bilo u kom trenutku, ali će se lula uvek isprazniti zahvaljući pogonu. Na kombajnu su ugrađene i dve kamere, jedna za kretanje unazad a druga pokazuje na terminalu napunjenost prikolice.
U radu kombjan Axial Flow 9240 pokazao se kao učinkovitiji u poređenju s drugima. U žetvi soje dnevno je vršeno oko 40 hektara. Prosečan prinos je bio 4 tone po hektaru, a radna brzina je dostigla 12 km/h.
Na osnovu iskustva u radu Quadrac 500, kombajna 9240 ali i drugih modela traktora Case IH i odličnih partnerskih odnosa s Titan Machinery, Ćorić Agrar se opredelio i za kupovinu kombajna 7240 koji na jednoj osovini imaju gusenice.